Bahrajn a já

unnamed5

Kdyby mi někdo před 5ti lety řekl, že budu žít v Bahrajnu, tak bych mu nevěřila. Blízký východ jsem vždy ráda navštěvovala, ale rozhodně jsem tam nechtěla žít. Ale člověk míní a život mění a teď už je to rok, co je Bahrajn mým dočasným domovem. Když tady manžel dostal pracovní nabídku, dlouho jsme o tom přemýšleli. Předtím jsme přes 10 let žili ve Velké Británii a potřebovali jsme změnu. A tohle byla změna opravdu veliká. Řekla jsem si, že půjdu s otevřenou myslí a dám tomu šanci. Když jsem se minulý červenec přistěhovala (2017), byla jsem už 2 měsíce těhotná a na aklimatizaci jsem si opravdu horší měsíc vybrat nemohla. Takže si pojďme říct o tom, co je tu nejdůležitější a to je počasí.

Bahrajn a počasí

Poté, co jsem posledních 10 let strávila ve Velké Británii, jsem byla neuvěřitelně šťastná, že budu žít někde, kde mají skoro celý rok léto. Nadšení mi ale vydrželo jen do té doby, co jsem vystoupila z letadla a málem jsem se rozpustila. Léto se tady podobá peklu. Od června do září se nedá absolutně nic dělat venku, protože je prostě moc horko (přes 40 stupňů přes den a okolo 30ti stupňů v noci). Pokaždé, když vyjdete ven, tak vás horký vzduch praští do obličeje tak, až vám to vezme dech. Asi stejný pocit, jako když na vás fouká několik fénů naráz. Takže v létě tráví všichni čas jen vevnitř, kde je klimatizace a kde se dá přežít. Jen když vystoupíte z auta a chcete přejít parkoviště do obchodu, jste v momentě propocení na nit. Pokud si myslíte, že se aspoň osvěžíte v moři, tak to se mýlíte, protože moře má v létě teplotu šálku čaje. Někdy se poštěstí a teploty v noci se dostanou pod třicítku s mírným vánkem a to si pak můžete posedět venku a dopřát si třeba vodní dýmku. Ostatní večery si připadáte, jako když sedíte v sauně. Když pak přijde zima, tak je to ráj na zemi. Zatímco lidé v Evropě na sebe vrství oblečení a zapínají topení, já si chodím v krátkém rukávu a letních šatičkách (možná si přes ně musím přehodit koženou bundičku ale i tak). Konečně si užívám procházky a čerstvý vzduch, který mi nespálí nos pokaždé, když se nadechnu. Někdy tady v zimě dokonce i prší. Stane se to opravdu málokdy a trvá to jen pár minu,t ale o to je to větší paráda.

Bahrajn a řízení

Způsob jakým tady lidé řídí opravdu nejde nezmínit. Není to ten nejhorší systém, který jsem kdy viděla. V Nepálu jsem celou cestu z letiště do hotelu měla zavřené oči, protože jsem nechtěla přijít o nervy. Ale rozhodně není ten nejlepší. Vzhledem k tomu, že jsem se do Bahrajnu přestěhovala z Velké Británie, kde se všichni navzájem pouští a vůbec tam mají asi nejvíc zdvořilé řidiče, které jsem kdy poznala, tak mě to tady hodně šokovalo. Řidiči tady hodně ignorují pravidla a nikomu to ani nevadí. Při typické cestě autem uvidíte někoho, kdo překračuje rychlost, jede na červenou, mění pruhy bez toho, aby se vůbec podíval do bočních zrcátek (bočního čeho?), není připoutaný, předjíždí vás z prava a ještě je přitom na mobilu. Pokud zastavíte na červenou a podíváte se kolem sebe, tak šance, že najdete někoho, kdo není na mobilu, je hodně malá. Vztekat se ale budete zbytečně, protože většina lidí s vámi ani nenaváže oční kontakt. Jsou si vědomí toho, že dělají něco špatně, ale prostě je to nezajímá. Pokud uvidíte někoho, kdo používá blinkry, tak si můžete být jistí, že je to cizinec. Nejšílenější mi přijde to, že tady nepoužívají autosedačky pro děti. Rozhodně je tady v obchodech prodávají, ale prostě je nepoužívají. Pokud jste klidná povaha jako já, tak si na to prostě zvyknete, párkrát převrátíte oči a jedete dál. Pokud nejste klidná povaha, jako můj manžel, tak prožijete asi 10 mini záchvatů než přijedete do práce.

IMG_2239
Typický příklad parkování

Bahrajn a bezpečnost

Jedna z otázek na kterou se lidé ptají nejvíc, poté co jim řeknu, že žiju v Bahrajnu je, jestli je tady bezpečno. Přijde mi tady víc bezpečno než třeba v Evropě, nebo jiných západních zemích. Kriminalita je tady hodně nízká vzhledem k velmi vysokým trestům a v každodenním životě je tady bezpečno. Dnes jsem byla na pláži a když jsem se šla projít, nechala jsem mobil jen tak ležet na lehátku. To bych si jinde nedovolila. V kavárnách a barech lidé normálně nechávají ležet notebooky a kabelky na stole, když jdou na toaletu a nikdo ani nemrkne.

Bahrajn a kultura

Ikdyž je Bahrajn muslimská země, je velmi liberální. Najdete tady hodně kultur smíchaných dohromady a většina obyvatel jsou cizinci. Na veřejnosti uvidíte ženy zahalené od hlavy k patě a vedle nich ženu v šortkách. Nebudu lhát, když jsem se sem přistěhovala poprvé, byla jsem si hodně vědomá toho co mám na sobě a že se na mě budou lidé dívat. Od té doby jsem hodně povolila a nosím věci, které bych nosila normálně, ale kontroluju si abych neměla velký výstřih nebo příliš krátké šortky. Samozřejmě, že když jdeme na pláž, obleču si plavky a kraťasy, ale vždycky si outfit přizpůsobím tomu, kam jdu. Někteří lidé se na mě i tak koukají (a tím myslím muže i ženy), ale přijde mi, že by se koukali nehledě na to co mám na sobě. Být těhotná a svobodná je tady nelegální a proto mi přišlo dost vtipné, když jsem šla na svoji první těhotenskou kontrolu a první otázka, kterou mi moje doktorka položila bylo, kdy jsem se vdávala. Tvářila se dost divně, když jsem odpověděla květen, což byl stejný měsíc, ve kterém jsem otěhotněla.

Je hodně věcí, které na Bahrajnu miluju a nepočítám do toho počasí, protože to miluju jen v zimě a nesnáším v létě. Miluju arabskou kuchyni a nespočetné množství dobrých restaurací, které vám jídlo přivezou až do domu. Takže pokud ve 2 ráno dostanete hlad, vždy se najde restaurace, která je otevřená a která vás zachrání. Miluju objevování nových kaváren a čajoven a to, že se každý měsíc otevírá nová. Miluju to, že je to malý ostrov a nic není daleko a na většinu míst se dostanete do půl hodiny. Miluju tady kosmetické salony a služby, které nemají v Evropě konkurenci. Dámy, které tady upravují obočí jsou kouzelnice. Miluju moře, palmy a nádherné západy slunce. Co až tak moc nemiluju je to, že se tady prakticky nedá sehnat bio zelenina a ovoce, a když se sežene, tak stojí asi 3x víc než v Evropě. Chybí mi tady zeleň, lesy a déšť. A taky neomezené nakupování na internetu (to sice stále provozuju, ale musím si zaplatit o hodně víc za doručení). Dovedu si představit, že tady budu žít napořád? To asi ne. Ale v tuto chvíli mám v plánu si to užít naplno.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s